Четвер, 22.08.2019, 00:13
Ви увійшли як Гість | Група "Гости"Вітаю Вас Гість | RSS


      Державне агентство водних ресурсів України
      Львівське обласне управління водних ресурсів

      Львівська гідрогеолого-меліоративна експедиція

Меню сайту
Статистика

Здійснення моніторингу довкілля

Здійснення моніторингу довкілля

Об’єкти спостережень, на яких здійснюється державний моніторинг довкілля, річки, водосховища, канали тощо

       Згідно програми державного моніторингу меліорованих земель Львівської області Львівська ГГМЕ проводить контроль за гідрогеолого-меліоративним станом на осушуваних землях Львівської області.

       Вимірювання показників проб підземних, дренажних і поверхневих вод та ґрунтів   проводяться  на 11 типових „еталонних” системах області , по басейну ріки Західний Буг – (о.с.Солокія, о.с.Спасівська, о.с.Недільчинська), по басейну ріки Дністер – (о.с.Домажир, о.с.Бистрицька, о.с.Болозівська, о.с.Жижава, о.с.Ставчанська, о.с.Гнила Липа), по басейну ріки Прип´ять – (о.с.Болодурська), по басейну ріки Сян – (о.с.Вишня), на 24-х опорних створах, які розташовані в верхів’ях  та низів’ях річок та  додатково проводить гідрохімічне опробування на 11 річках області: по басейну ріки Прип´ять – р.Стир Бродівського р-ну, р.Пуста Буського р-ну; по басейну р.Дністер – р.Щирець Пустомитівського р-ну, р.Верещиця Городоцького р-ну, р.Трудниця Дрогобицького р-ну, р. Боберка Перемишлянського р-ну, р.Луг Жидачівського р-ну, р.Давидівка Жидачівського р-ну; по басейну р.Західний Буг – р.Маруся Жовківського р-ну, р.Болотня Сокальського р-ну; р.Думна  Кам’янка – Бузького р-ну  – 1 раз в рік.

        Згідно Програми Державного моніторингу довкілля в системі Держводагенства України лабораторія проводить контроль якості поверхневих вод за гідрохімічними та радіологічними показниками таких об’єктів : по басейну р.Дністер – р.Дністер, р.Стрий, р.Стрв’яж, р.Тисмениця, р.Зубра; по басейну р.Західний Буг – р.Західний Буг, р.Полтва, р.Рата; по басейну ріки Сян – р.Шкло, р.Вишня, р.Завадівка. Роботи по моніторингу поверхневих вод (визначення гідрохімічного та радіаційного забруднення) проводились  по шести створах в межах басейну р.Західний Буг, по восьми створах в межах басейну р.Дністер та по трьох створах в межах басейну р.Сян.

 

Якісний стан поверхневих вод Львівської області у 2016 р.

     У 2016 р. лабораторією моніторингу вод та ґрунтів Львівської ГГМЕ щоквартально виконувалися аналізи якості поверхневих вод Львівської області у 17 створах, з яких 6 знаходиться у басейні Західного Бугу, 8 – у басейні Дністра, 3 – у басейні Сяну.

Оцінка якості води здійснена згідно коефіцієнта забрудненості (КНД 211.1.1.106-2003) з порівнянням з ГДК для водних об’єктів рибогосподарського призначення (відповідно до Постанови КМУ від 27 травня 1996 р. № 552). Відповідно до Порядку нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів) визначено коефіцієнти, які враховують якісний стан водних об’єктів (Квд2).

Середні значення показників якості води за 2016 р. були порівняні з відповідними середніми значеннями показників якості води за минулий рік. Зміна якості води у пунктах спостережень залежить від кількості і якості стічних вод підприємств, неорганізованих стоків, метеорологічних факторів, гідрологічних умов річок під час відбору проб води тощо.

Отримані дані по радіологічних характеристиках (Цезій-137, Стронцій-90) не перевищують граничнодопустимі нормативи, що свідчить про стабільний радіаційний стан вод. При порівнянні багаторічних даних спостерігається деяка тенденція до зменшення активності цезію і стронцію, що пов’язано з їх розпадом.

      Басейн р. Західний Буг. Полтва, ліва притока Західного Бугу, є найбільш забрудненою річкою басейну, оскільки виступає колектором стічних вод м. Львова. У 2016 р., відповідно до КНД 211.1.1.106-2003, її вода характеризувалася як «дуже брудна». У створі в с. Кам’янопіль (нижче очисних споруд) виявлено понижений вміст розчиненого кисню (0,9 – 1,3 мгО2/дм3 при ГДК ≥ 4 мгО2/дм3), перевищення граничнодопустимих норм БСК5 (у 17,8 – 21,2 рази), ХСК (у 6,1 – 6,5 разів), амонію (у 6,1 – 23,3 рази), нітритів (у 4,5 – 15 разів), фосфатів (у 14,9 – 27,9 разів), заліза (у 2,8 - 5 разів) і сульфатів (в незначній мірі). Порівняно з 2015 р. якість води в річці погіршилася за показниками БСК5 і ХСК, вмістом розчиненого кисню, фосфатів і амонію, однак знизилася концентрація нітратів. Підвищилася мінералізація води.

      У створі «р. Західний Буг – м. Кам’янка Бузька» вода була «помірно забрудненою». Зафіксовано перевищення норм БСК5 (до 2 разів), ХСК (в незначній мірі), амонію (у 5,9 – 7,8 разів), нітритів (у 7 – 10,3 рази), фосфатів (у 4,5 – 11,6 разів), заліза (до 5,9 разів) і сульфатів. На якість води в створі можливий вплив стічних вод КП «Львівводоканал» через р. Полтву та Буського ВУГК. Порівняно з минулим роком якість води в створі погіршилася за вмістом розчиненого кисню, амонію, нітритів і заліза, однак знизилася концентрація нітратів.

У створі «р. Західний Буг – м. Добротвір», нижче Добротвірського водосховища, вода була «помірно забрудненою». Виявлено перевищення граничнодопустимих норм БСК5 (до 2 разів), амонію (у 4,5 – 5,8 разів), нітритів (у 7 - 9 разів), фосфатів (у 7,6 – 17,5 разів), заліза (до 2,4 разів), ХСК і сульфатів (в незначній мірі). Від створу в м. Кам’янці-Бузькій якість води покращилася за вмістом розчиненого кисню, амонію, заліза і завислих речовин, проте підвищилася концентрація нітратів і фосфатів. Мінералізація води знизилася. На якість води в пункті спостережень можливий вплив стічних вод ПАТ «Західенерго» і КП «Кам’янкаводоканал». Порівняно з минулим роком якість води в створі погіршилася за вмістом амонію, нітритів, нітратів і фосфатів, проте знизилася концентрація завислих речовин.

У лівій притоці Західного Бугу, р. Раті (смт. Великі Мости), вода була «слабко забрудненою», її якість була найкращою порівняно з якістю води в інших створах басейну. Зафіксовано перевищення граничнодопустимих норм БСК5 (в незначній мірі), фосфатів (до 2,4 разів), заліза (до 4,4 разів) і нітритів (до 2 разів). Порівняно з 2015 р. знизився вміст заліза, проте підвищилася концентрація нітратів, загалом якість води суттєво не змінилася. На якість води в створі можливий вплив стічних вод м. Жовкви через р. Свиню і м. Рави-Руської.

       У пункті спостережень «р. Західний Буг – м. Сокаль» вода характеризувалася як «слабко забруднена», виявлено перевищення граничнодопустимих норм БСК5 (до 2 разів), ХСК (в незначній мірі), амонію (до 2,6 разів), нітритів (у 2 – 6,8 разів), фосфатів (у 3,9 – 7,5 разів), заліза (до 3,2 разів) і сульфатів. На якість води в створі впливають стічні води КП «Червоноградводоканал». Від пункту спостережень в м. Добротворі до створу в м. Сокалі якість води покращилася за показниками БСК5 і ХСК, вмістом розчиненого кисню, амонію, нітритів і фосфатів, проте підвищилася концентрація завислих речовин. Порівняно з 2015 р. підвищився вміст фосфатів, проте підвищилася концентрація нітратів, загалом якість води суттєво не змінилася.

      У створі «р. Західний Буг – с. Старгород» вода була «слабко забруднена». Зафіксовано перевищення граничнодопустимих норм БСК5 (до 2 разів), амонію (до 3 разів), нітритів (у 2,3 – 8,3 рази), фосфатів (у 3,6 – 7,4 рази) і заліза (до 3 разів), незначні перевищення норм ХСК і сульфатів. На якість води в пункті спостережень можливий вплив стічних вод м. Сокаля. Від створу «р. Західний Буг – м. Сокаль» знизилася концентрація нітратів, якість води суттєво не змінилася. Порівняно з минулим роком якість води в створі покращилася: підвищилася концентрація розчиненого кисню, знизилося БСК5, вміст амонію, нітратів, фосфатів і заліза.

       У 2016 р. вода у р. Полтві характеризувалася як «дуже брудна», у створах «р. Західний Буг – м. Кам’янка-Бузька», «р. Західний Буг – м. Добротвір» - як «помірно забруднена», а в пунктах спостережень «р. Західний Буг – м. Сокаль», «р. Західний Буг – с. Старгород» і в р. Раті – як «слабко забруднена».

     Порівняно з 2015 р. погіршилася якість води у р. Полтві, в створі «р. Західний Буг – м. Кам’янка-Бузька» і в нижньому б’єфі Добротвірського водосховища. У пункті спостережень «р. Західний Буг – с. Старгород» якість води покращилася, у створах «р. Західний Буг – м. Сокаль» і «р. Рата – смт. Великі Мости» – суттєво не змінилася.

        Басейн р. Дністер. У створі «р. Дністер – м. Самбір», що знаходиться у верхів’ї річки, вода була «слабко забрудненою» на межі з «чистою», зафіксовано перевищення норми нітритів (у 2 рази) і заліза (в незначній мірі). Порівняно з минулим роком знизилася концентрація нітратів, загалом якість води в створі не змінилася.

        У р. Стрв’яж (с. Луки), лівій притоці Дністра, вода характеризувалася як «слабко забруднена», виявлено перевищення граничнодопустимих норм нітритів (до 3,3 разів), заліза (до 3,8 разів), БСК5, амонію і фосфатів (в незначній мірі). Порівняно з 2015 р. знизилося ХСК і концентрація фосфатів, підвищився вміст нітратів, загалом якість води суттєво не змінилася.

    У р.Зубрі (с. Зубра) вода була «слабко забрудненою» (на межі з «помірно забрудненою), виявлено перевищення граничнодопустимих норм БСК5 (у 2 – 2,3 рази), амонію (у 2,2 – 6,7 разів), нітритів (у 3,3 -5 разів), фосфатів (у 3,9 – 6,1 рази) і заліза (до 3,5 разів), незначні перевищення норм ХСК і сульфатів. На якість води в створі можливий вплив дощової каналізації Сихівського району м. Львова і неорганізованих стоків. Порівняно з минулим роком якість води в річці погіршилася: підвищилося БСК5, концентрації амонію, нітритів, нітратів і фосфатів. Мінералізація води знизилася.

       У р. Тисмениці (м. Дрогобич) вода характеризувалася як «слабко забруднена», зафіксовано перевищення норм БСК5 (до 2 разів) і ХСК (в незначній мірі), амонію (до 2,4 разів), нітритів (у 2,8 – 7 разів), фосфатів (у 2,9 – 6,6 разів), заліза (до 3,5 разів) і сульфатів. На якість води в річці впливають стічні води Дрогобицького промвузла, міст Трускавець, Борислав і Стебник. Порівняно з минулим роком якість води несуттєво покращилася: знизилося БСК5, вміст нітратів і фосфатів.

У пункті спостережень «р. Дністер – смт. Розвадів» вода була «слабко забрудненою», виявлено перевищення норм нітритів (до 2,8 разів), заліза (до 2,5 разів), БСК5 і фосфатів. На якість води в створі впливають притоки, зокрема р. Тисмениця і р.Зубра, також можливий вплив стічних вод КП «Миколаївводоканал». Від створу в м. Самборі якість води погіршилася: знизилася концентрація розчиненого кисню, підвищилися показники БСК5 і ХСК, вміст амонію, нітритів, нітратів, фосфатів, заліза і завислих речовин. Мінералізація води підвищилася. Порівняно з 2015 р. якість води в створі суттєво не змінилася: підвищилося ХСК і концентрація нітратів, проте знизився вміст фосфатів.

У створі «р. Стрий – смт. Верхнє Синьовидне», що знаходиться в ділянці підруслового водозабору м. Львова (згідно Наказу Держводагентства № 14 від 10 лютого 2015 р.), вода була «чистою», перевищень граничнодопустимих норм не виявлено. Висока якість води в створі зумовлена тим, що велика частина басейну річки займає територію з незначним антропогенним навантаженням. Порівняно з 2015 р. несуттєво підвищилося БСК5 і знизилася концентрація нітратів, загалом якість води суттєво не змінилася.

      У пункті спостережень «р. Стрий – м. Жидачів» вода була «слабко забрудненою» на межі з «чистою», зафіксовано одноразове незначне перевищення вмісту нітритів. Від попереднього створу якість води несуттєво погіршилася за показниками БСК5 і ХСК, вмістом розчиненого кисню і нітратів. Порівняно з минулим роком підвищилося БСК5 і концентрація нітратів, загалом якість води не змінилася.

      У створі «р. Дністер – с. Журавно» вода характеризувалася як «слабко забруднена». Виявлено перевищення граничнодопустимих норм БСК5 (в незначній мірі), амонію (до 2 разів), фосфатів (до 2,2 разів), нітритів (до 3,3 разів) і заліза (до 2 разів). На якість води в створі здійснюють вплив притоки, зокрема р. Луг (що приймає стічні води м. Ходорів), р. Бережниця (приймає стічні води ПЖКГ Моршинської міської ради і ЖКС Дашавської сільської ради), р. Боберка (приймає стічні води м. Бібрки), а також, ймовірно, - стічні води м. Новий Розділ. Від створу в смт. Розвадові якість води покращилася за показниками БСК5, ХСК і вмістом нітратів, проте підвищилася концентрація амонію і фосфатів. Порівняно з 2015 р. якість води в створі суттєво не змінилася: підвищилися показники БСК5 і ХСК, проте знизився вміст амонію і нітратів.

У 2016 р. вода у більшості пунктів спостережень басейну була «слабко забрудненою», у створі «р. Стрий – смт. Верхнє Синьовидне» - «чистою».

Порівняно з минулим роком несуттєво покращилася якість води у р. Тисмениці. У р. Зубрі якість води погіршилася, в інших створах басейну - суттєво не змінилася.

Басейн р. Сян (транскордонні ділянки). Моніторинг якісного складу поверхневих вод на транскордонних ділянках здійснюється лабораторією моніторингу вод і ґрунтів ЛГГМЕ у трьох створах басейну р. Сян: «р. Шкло – смт. Краківець», «р. Вишня – с. Черневе», «р. Завадівка – с. Грушів».

У 2016 р. у всіх створах басейну вода характеризувалася як «слабко забруднена».

У р. Шкло (смт. Краківець) зафіксовано перевищення граничнодопустимих норм БСК5 (до 2 разів), амонію (до 2 разів), нітритів (до 3,3 разів), фосфатів (до 2,4 разів), заліза (до 3,5 разів) і сульфатів (у 4 – 5,6 разів) і кальцію. На якість води в пункті спостережень можливий вплив стічних вод Яворівської КЕЧ. Високі концентрації сульфатів і кальцію зумовлені природними чинниками і є характерними для даного створу. Порівняно з минулим роком якість води в річці суттєво не змінилася: підвищилося БСК5, знизився вміст розчиненого кисню, амонію і нітратів.

У створі «р. Вишня – с. Черневе» виявлено перевищення граничнодопустимих норм нітритів (до 3 разів), заліза (до 3,2 разів), БСК5 і амонію (в незначній мірі). На якість води в створі можливий вплив неорганізованих стоків. Порівняно з 2015 р. якість води в річці суттєво не змінилася: підвищився вміст амонію і нітратів, проте знизилося БСК5 і концентрація заліза.

Якість води в р. Завадівці (с. Грушів) була найкращою порівняно з якістю води в інших досліджуваних річках басейну. Зафіксовано перевищення граничнодопустимої концентрації заліза (у 2,1 – 4,4 рази), що зумовлено природними факторами, а також

незначне перевищення норми БСК5. Порівняно з минулим роком підвищилася концентрація нітратів, загалом якість води суттєво не змінилася.

Порівняно з 2015 р. якість води річок басейну Сяну суттєво не змінилася.

          

 

 

Пошук
Веб-представництва
Контакти
  
  Львівська ГГМЕ

  вул. Л. Українки, 51, 
  с. Малехів,
  Жовківського р-ну,
  Львівської обл., 80383.

  т. (032) 224-58-39, 
  т./ф. (032) 224-58-38,
  бухгалтерія: т. (032) 224-58-93
  e-mail: lvggme@gmail.com

Архів новин

Copyright ЛГГМЕ © 2016
Конструктор сайтів - uCoz