Середа, 21.08.2019, 23:50
Ви увійшли як Гість | Група "Гости"Вітаю Вас Гість | RSS


      Державне агентство водних ресурсів України
      Львівське обласне управління водних ресурсів

      Львівська гідрогеолого-меліоративна експедиція

Меню сайту
Статистика

І кв. 2013 року

Оцінка якості води поверхневих вод Львівської області

за результатами аналізів Львівської ГГМЕ за І квартал 2013 р.

У І кварталі 2013  р. лабораторією моніторингу вод та грунтів Львівської ГГМЕ були виконані аналізи якості поверхневих вод  у Львівській області у 17 створах, з яких 6 знаходяться у басейні р.Західний Буг, 8 – у басейні р. Дністер, 3 – у басейні р. Сян. Оцінка якості води була здійснена згідно методики екологічної оцінки якості поверхневих вод суші та естуаріїв України (КНД 211.1.4.010-94).

Басейн р. Західний Буг. Р. Полтва, ліва притока Західного Бугу, є найбільш забрудненою річкою басейну, оскільки виступає колектором стічних вод м. Львова. У створі в с. Кам’янопіль (нижче очисних споруд) виявлено низький вміст розчиненого кисню (1,84 мгО2/дм3, при ГДК ≥ 4 мгО2/дм3), перевищення граничнодопустимої концентрації амонію (у 3,8 разів), заліза (в 1,3 рази), БСК5 (в 11,5 разів), ХСК (в 6,5 разів). Порівняно з IV кварталом 2012 р. підвищилося значення ХСК, однак знизилося значення БСК5, підвищився вміст амонію і заліза. Знизилася концетрація розчиненого кисню, завислих речовин, а також мінералізація води, за рахунок кальцію, гідрокарбонатів, калію і натрію, хлоридів. Зниження мінералізації води спричинене розбавленням води річки талими водами. Порівняно з І кварталом 2012 р. знизилася концентрація амонію, однак підвищився вміст нітритів і нітратів, що свідчить про проходження більш інтенсивних процесів самоочищення. Знизилася концентрація фосфатів, заліза, завислих речовин значення ХСК, однак підвищилося БСК5. Знизилася загальна мінералізація води (за рахунок кальцію, магнію, гідрокарбонатів, хлоридів, калію і натрію) внаслідок збільшення водності річки на момент відбору.

У створі „р. Західний Буг – м. Кам’янка-Бузька” якість води була задовільною, перевищень гранично допустимих норм не виявлено. Від минулого кварталу 2012 р. знизилося ХСК, однак в незначній мірі підвищилося БСК5; зафіксовано значне зниження вмісту амонію і нітритів з підвищенням концентрації нітратів; підвищився вміст заліза і фосфатів; внаслідок танення снігу знизилася мінералізація води (зокрема, знизилася концентрація гідрокарбонатів, хлоридів, магнію, калію і натрію, дещо підвищився вміст сульфатів) і концентрація завислих речовин. Порівняно з І кварталом 2012 р. якість води покращилася: знизилося БСК5, ХСК, концентрація заліза, фосфатів, амонію, нітритів (однак значно зросла концентрація нітратів); знизилася мінералізація води за рахунок гідрокарбонатів, хлоридів, магнію, однак підвищивя вміст сульфатів, кальцію, калію і натрію. На якість води в створі здійснюють вплив притоки: р. Полтва (основний забруднювач – КП „Львівводоканал”), р.Кам’янка (скид зворотних вод Кам’янко-Бузьким ВКГ), р.Золочівка (скид стічних  вод МКП "Золочівводоканал”), а також стічні води Буського ВУГК.

Нижче за течією річки Західний Буг, у Добротвірському водосховищі, не виявлено перевищень граничнодопустимих концентрацій, якість води була задовільною, але дещо кращою, ніж у створі в м. Кам’янці-Бузькій: знизилися БСК5 і ХСК, вміст нітратів, фосфатів, зросла лужність і твердість води, вміст сульфатів і хлоридів. Від минулого кварталу 2012 р. якість води значно покращилася: знизилися значення БСК5 і ХСК, речовин азотної групи, загальна мінералізація води, знизилася лужність води, однак зросла твердість води і вміст заліза. Порівняно з І кварталом минулого року знизилося БСК5 і ХСК, вміст речовин азотної групи, підвищилися концентрації фосфатів і заліза; підвищилася твердість води, знизилася лужність і вміст хлоридів. На якість води в створі можливий вплив Добротвірської ТЕС.

З досліджуваних річок басейну найкраща якість води в р. Раті (смт. Великі Мости), лівій притоці Західного Бугу, згідно методики екологічної оцінки якості поверхневих вод суші та естуаріїв України характеризується як добра. Було зафіксовано перевищення норми заліза в 1,6 разів. Від минулого кварталу 2012 р. в річці дещо зросло значення ХСК, однак знизилося БСК5; зросли концентрації заліза, амонію і нітратів, знизився вміст нітритів і фосфатів; підвищилася концентрація кальцію, магнію, гідрокарбонатів, сульфатів, знизився вміст хлоридів, калію і натрію, загальна мінералізація води суттєво не змінилася. Порівняно з І кварталом 2012 року зросло БСК5, значення ХСК не змінилося; знизився вміст заліза, амонію і нітритів, значно підвищилася концентрація нітратів; зросла мінералізація води за рахунок гідрокарбонатів, сульфатів, хлоридів, кальцію і магнію, однак знизився вміст калію і натрію. На якість води в створі здійснюють вплив стічні води м. Великі Мости, а також м. Рави-Руської і м. Жовкви через р. Свиню.

У створі „р. Західний Буг – м. Сокаль” не виявлено перевищень граничнодопустимих норм, якість води була задовільною, однак дещо гіршою, ніж в Добротвірському водосховищі: підвищилися значення БСК5 і ХСК, вміст завислих речовин; дещо зменшилася концентрація нітратів, однак значно зріс вміст нітратів; зменшилися концентрації фосфатів і заліза; зменшилася лужність і твердість води. Порівняно з IV кварталом 2012 р. знизилися значення БСК5 і ХСК, вміст амонію і нітритів, однак збільшилася концентрація нітратів, зросли концентрації фосфатів і заліза, знизилася мінералізація води за рахунок гідрокарбонатів, сульфатів, хлоридів, кальцію, магнію. Порівняно з І кварталом 2012 р. знизилися значення БСК5 і ХСК, вміст амонію і нітритів, але збільшилася концентрація нітратів; підвищився вміст фосфатів, заліза; підвищилася мінералізація води за рахунок сульфатів, калію і натрію, тоді як вміст інших головних іонів знизився. На якість води в створі впливають стічні води з КП„Червоноградводоканал”.

У створі «р. Західний Буг – с. Старгород” якість води була задовільною, перевищень граничнодопустимих норм не виявлено. Від створу в м. Сокалі якість води покращилася: знизилися значення БСК5 і ХСК, однак є незначне підвищення речовин азотної групи і фосфатів; знизилася лужність і підвищилася твердість води, вміст сульфатів. Від минулого кварталу 2012 р. знизилося БСК5 і ХСК, вміст заліза, амонію, нітритів, але зросла концентрація нітратів і фосфатів; знизився вміст гідрокарбонатів, кальцію, магнію, хлоридів, підвищилася концентрація сульфатів, калію і натрію. Порівняно з І кварталом 2012 р. знизилися значення БСК5 і ХСК, вміст заліаз, амонію і нітритів з підвищенням концентрації нітратів; знизилася концентрація гідрокарбонатів, магнію, калію і натрію. На якість води в створі можливий вплив стічних вод м. Сокаля.

Загалом, порівняно з минулим роком в річках басейну дещо підвищилися значення БСК5, однак знизилися значення ХСК; знизився вміст фосфатів, заліза, амонію з підвищенням концентрації нітратів.

Басейн р. Дністер. У верхів’ї річки, у створі „р. Дністер – м. Самбір” якість води характеризувалася як добра, перевищень граничнодопустимих значень не виявлено. Порівняно з минулим кварталом 2012 р. підвищилися значення БСК5 і ХСК, знизився вміст амонію і нітритів, але значно зросла концентрація нітратів; знизилася концентрація фосфатів, завислих речовин; підвищився вміст заліза (в межах норми); знизилася мінералізація води: знизився вміст гідрокарбонатів, хлоридів, калію і натрію, однак підвищилася концентрація магнію, інші показники залишилися на рівні минулого кварталу. Порівняно з І кварталом 2012 р. в незначній мірі зросло значення БСК5 і знизилося значення ХСК. Знизився вміст завислих речовин, фосфатів, амонію, нітритів, однак зросла концентрація нітратів; підвищився вміст кальцію, магнію, калію і натрію, гідрокарбонатів, хлоридів, знизився вміст сульфатів.

У р. Стрв’яж (с. Луки) якість води була задовільною, перевищень граничнодопустимих значень не зафіксовано.  Порівняно з попереднім кварталом 2012 р. зросли значення БСК5 і ХСК, концентрації речовин азотної групи, вміст фосфатів, завислих речовин, знизилася концентрація заліза; знизилася мінералізація води за рахунок гідрокарбонатів, калію, натрію, сульфатів, зросла концентрація хлоридів і магнію. Порівняно з І кварталом 2012 року  знизилися значення БСК5 і ХСК, вміст заліза, завислих речовин, фосфатів, амонію, однак підвищилися концентрації нітритів і нітратів; підвищилася мінералізація води за рахунок кальцію, калію, натрію, гідрокарбонатів, хлоридів, однак знизився вміст магнію, сульфатів. На якість води в річці здійснюють стічні води Самбірського ВУВКГ.

У р. Зубрі (с. Зубра), лівій притоці р. Дністер, якість води була задовільною,  зафіксовано перевищення гранично допустимих значень БСК5 (в 1,5 разів) і ХСК (в 1,1 рази). Порівняно з минулим кварталом зросло значення БСК5, в меншій мірі – ХСК; знизилася концентрація амонію, однак підвищився вміст нітритів і нітратів; знизився вміст заліза; підвищився вміст завсислих речовин і мінералізація води за рахунок кальцію, калію, натрію, хлоридів, сульфатів, знизився вміст гідрокарбонатів і магнію. Порівняно з І кварталом 2012 р. знизилося значення БСК5, однак підвищилося значення ХСК; знизився вміст амонію, підвищилася концентрація нітритів і нітратів; знизилася концентрація фосфатів і заліза; підвищився вміст завислих речовин і мінералізація води (зросла концентрація гідрокарбонатів, сульфатів, калію і натрію, однак знизився вміст кальцію і хлоридів). На якість води в створі можливий вплив дренажних стоків зі Сихівського району м.Львова.

Р. Тисмениця (м. Дрогобич)  залишається найбільш забрудненою річкою басейну. У І кварталі 2013 р. зафіксовано перевищення норм БСК5 (в 1,8 разів) і ХСК (в 1,2 рази). Від минулого кварталу 2012 р. зросли значення БСК5 і ХСК; значно зменшилася концентрація амонію і нітритів, однак зріс вміст нітратів; в незначній мірі підвищилася концентрація заліза; знизилася мінералізація води в 2,5 рази через розбавлення талими водами. Порівняно з І кварталом 2012 р. зросли значення БСК5 і ХСК; знизилася концентрація заліза, фосфатів, амонію і нітритів, однак підвищилися концентрації нітратів; знизилася загальна мінералізація води за рахунок гідрокарбонатів, кальцію, магнію, однак зросла концентрація хлоридів, калію і натрію. На якість води впливають стічні води Дрогобицького промвузла, міст Трускавець, Борислав.

У створі „р. Дністер – смт. Розвадів” якість води була задовільною, виявлено перевищення граничнодопустмого значення БСК5 (в 1,4 рази) і концентрації заліза (в 1,7 разів). Порівняно з минулим кварталом 2012 р. зросли значення БСК5 і ХСК, вміст заліза, завислих речовин, нітратів, знизився вміст амонію і нітритів, фосфатів; значно знизилася мінералізація води (за вмістом всіх головних іонів) у зв’язку з таненням снігу. Порівняно з І кварталом 2012 р. підвищилися значення БСК5 і ХСК, знизилася концентрація амонію і нітритів, підвищився вміст нітратів, завислих речовин; вміст фосфатів і заліза залишився на рівні минулого року; значно знизилася мінералізація води у зв’язку з більшою кількістю талих вод на момент відбору у 2013 р. (знизилася концентрація кальцію, гідрокарбонатів, сульфатів, дещо підвищився вміст хлоридів, магнію, калію і натрію). Порівняно зі створом у м. Самборі якість води погіршилася: зросли значення БСК5 і ХСК, концентрації заліза, фосфатів, завислих речовин, нітратів, нітритів; знизилася мінералізація води (зменшилася концентрація кальцію, магнію, гідрокарбонатів, підвищився вміст сульфатів, хлоридів, калію і натрію). На якість води в створі впливають стоки КП „Миколаївводоканал” і ПАТ „Миколаївцемент”.

З досліджуваних річок басейну Дністра найкраща якість води в р. Стрий (згідно згідно методики екологічної оцінки якості поверхневих вод суші та естуаріїв України характеризується як добра), оскільки річка протікає на гірській території, з порівняно меншим рівнем антропогенного забруднення. Від минулого кварталу і порівняно з І кварталом 2012 р. в річці значно зменшилася мінералізація води і підвищився вміст завислих речовин внаслідок проходження інтенсивної весняної повені.

У верхів’ї річки, в смт. Верхнє Синьовидне, перевищень граничнодопустимих норм не виявлено. Порівняно з IV кварталом 2012 р. у створі підвищилося значення БСК5, однак знизилося ХСК; в незначній мірі підвищилися концентрації амонію і нітратів; вміст заліза дещо знизився і загалом залишається відносно низьким. Порівняно з І кварталом минулого року знизилися значення БСК5 і ХСК, вміст фосфатів, амонію, нітритів, хоч дещо зросла концентрація нітратів. На якість води в створі можливий вплив м. Сколе через р. Опір.

У створі „р. Стрий – м. Жидачів” перевищень граничнодопустимих концентрацій не зафіксовано. Від створу в смт. Верхнє Синьовидне до створу в м. Жидачів знижується БСК5, однак значення ХСК залишається без змін; підвищується концентрація заліза, завислих речовин; знижується вміст амонію, однак підвищується концентрація нітритів; дещо підвищується вміст хлоридів, вміст інших головних іонів суттєво не змінюється. Від минулого кварталу підвищилося значення БСК5, однак знизилося ХСК;  знизилися концентрації речовин азотної групи, зокрема амоній був відсутній; знизився вміст фосфатів, підвищився вміст заліза. Порівняно з І кварталом минулого року якість води покращилася: знизилося БСК5, ХСК, вміст амонію, нітритів (однак зросла концентрація нітратів), фосфатів, заліза. На якість води в створі здійснює вплив водоканал м. Стрий і Жидачівський ЦПК.

У створі „ р. Дністер – с. Журавно” якість води була задовільною, зафіксовано перевищення норм БСК5 (в 1,3 рази) і ХСК (в 1,1 рази). Від створу у смт. Розвадів до створу у с. Журавно підвищилося значення ХСК, однак знизилося БСК5; зросла концентрація амонію в 2 рази, але знизився вміст нітратів; значно зменшилася концентрація заліза; знизилася концентрація хлоридів, сульфатів, калію і натрію.  Від IV кварталу 2012 р. зросли значення БСК5 і ХСК, концентрація завислих речовин і фосфатів; зменшився вміст речовин азотної групи, заліза; внаслідок розбавлення води талими водами, значно знився вміст основних іонів, крім магнію (концентрація не змінилася) і сульфатів (зростання). Порівняно з І кварталом 2012р. підвищилися значення БСК5 і ХСК, вміст амонію, нітратів, завислих речовин; знизилася мінералізація води, концентрації фосфатів і заліза. На якість води здійснюють вплив притоки, зокрема, р. Луг (що приймає стічні води м. Ходорів), р. Бережниця (приймає стічні води ПЖКГ Моршинської міської ради і ЖКС Дашавської сільської ради).

Загалом якість води в басейні дещо покращилася за вмістом амонію, значеннями БСК5, знизилася мінералізація води в ріках внаслідок розбавлення талими водами.

Басейн р. Сян. У створі „р. Шкло – смт. Краківець” якість води була задовільною. Зафіксовано перевищення граничнодопустимих значень БСК5 (в 2,2 рази), ХСК (в 1,1 рази). Порівняно з IV кварталом 2012 р. зросли значення БСК5 (в 2,5 рази) і ХСК,  знизилися концентрації заліза, нітритів, однак зріс вміст нітратів і фосфатів; знизилася мінералізація води за рахунок вмісту гідрокарбонатів, хлоридів, магнію, калію і натрію, однак підвищилася концентрація сульфатів і кальцію.  Порівняно з І кварталом минулого року підвищилося БСК5, однак в незначній мірі знизилося значення ХСК, знизилися концентрації заліза, фосфатів, амонію і нітритів, однак підвищився вміст нітратів; підвищилася мінералізація води за рахунок сульфатів, кальцію, калію і натрію, однак знизився вміст гідрокарбонатів. На якість води в річці здійснюють вплив стічні води Яворівської КЕЧ, МКП «Новояворівськводоканал».

У створі „р. Вишня – с. Черневе” якість води характеризується як добра, виявлено незначне перевищення норми БСК5 (в 1,1 рази). Порівняно з IV кварталом 2012 р. зросли значення БСК5 і ХСК, знизився вміст заліза, амонію, однак підвищилася концентрація нітритів і нітратів; знизилася мінералізація води (вміст гідрокарбонатів, сульфатів, хлоридів, магнію, калію і натрію). Порівняно з І кварталом минулого року зросли значення БСК5 і ХСК; знизилася концентрація амонію, однак підвищився вміст нітритів і нітратів; знизилася концентрація заліза, фосфатів; знизилася мінералізація води за рахунок вмісту гідрокарбонатів, однак підвищилася концентрація сульфатів. На якісний склад води в річці можливий вплив стічних вод м. Мостиськи (МКП "Водоканал”) і м. Судова Вишня (КП „Моє місто”).

У пункті „р. Завадівка – с. Грушів” якість води була значно кращою, ніж в інших річках басейну і характеризується як дуже добра. У І кварталі 2013 р. виявлено перевищення норми заліза в 1,4 рази. Порівняно з минулим кварталом зросло значення БСК5, знизилися концентрації речовин азотної групи (зокрема, амоній був відсутній); підвищився вміст заліза; знизилася мінералізація води за рахунок кальіцю, магнію, калію, натрію, гідрокарбонатів, хлоридів. Порівняно з І кварталом минулого року підвищилося БСК5, однак знизилося ХСК, знизився вміст речовин азотної групи, фосфатів; значно знизилася мінералізація води (вміст гідрокарбонатів, хлоридів, кальцію, магнію, калію і натрію, однак підвищився вміст сульфатів). Зменшення мінералізації води в І кварталі 2013 р. свідчить про розбавлення річкової води великою кількістю талих вод на момент відбору проби. На якість води р. Завадівки можливий вплив стоків з сільськогосподарських угідь і з дворів.

Загалом в порівнянні з минулим роком в басейні р. Сян якість води дещо погіршилася за показниками БСК5 і ХСК, однак знизився вміст амонію.

Пошук
Веб-представництва
Контакти
  
  Львівська ГГМЕ

  вул. Л. Українки, 51, 
  с. Малехів,
  Жовківського р-ну,
  Львівської обл., 80383.

  т. (032) 224-58-39, 
  т./ф. (032) 224-58-38,
  бухгалтерія: т. (032) 224-58-93
  e-mail: lvggme@gmail.com

Архів новин

Copyright ЛГГМЕ © 2016
Конструктор сайтів - uCoz