Середа, 21.08.2019, 23:38
Ви увійшли як Гість | Група "Гости"Вітаю Вас Гість | RSS


      Державне агентство водних ресурсів України
      Львівське обласне управління водних ресурсів

      Львівська гідрогеолого-меліоративна експедиція

Меню сайту
Статистика

2 кв. 2017 року

Якісний стан поверхневих вод Львівської області у І - ІІ кварталі 2017 р.

У І - ІІ кварталі 2017 р. лабораторією моніторингу вод та ґрунтів Львівської ГГМЕ було виконано аналізи якості поверхневих вод Львівської області у 17 створах, з яких 6 знаходиться у басейні Західного Бугу, 8 – у басейні Дністра, 3 – у басейні Сяну.

Оцінка якості води здійснена згідно коефіцієнта забрудненості (КНД 211.1.1.106-2003) з порівнянням з ГДК для водних об’єктів рибогосподарського призначення (відповідно до Постанови КМУ від 27 травня 1996 р. № 552), а саме відповідно до «Обобщенного перечня предельно допустимых концентраций (ПДК) и ориентировочно безопасных уровней воздействия (ОБУВ) вредных веществ для воды рыбохозяйственных водоемов» (1990) і «Правил охраны поверхностных вод» (1991).

Відповідно до Порядку нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів) визначено коефіцієнти, які враховують якісний стан водних об’єктів (Квд2).

Середні значення показників якості води за І півріччя 2017 р. були порівняні з відповідними середніми значеннями показників якості води за цей період минулого року. Зміна якості води у пунктах спостережень залежить від кількості і якості стічних вод підприємств і приватного сектору, метеорологічних факторів, гідрологічних умов річок під час відбору проб води тощо.

Отримані дані по радіологічних характеристиках (Цезій-137, Стронцій-90) не перевищують граничнодопустимі нормативи, що свідчить про стабільний радіаційний стан вод. При порівнянні багаторічних даних спостерігається деяка тенденція до зменшення активності цезію і стронцію, що пов’язано з їх розпадом.

Басейн р. Західний Буг. Полтва, ліва притока Західного Бугу, є найбільш забрудненою річкою басейну, оскільки виступає колектором стічних вод м. Львова. У І півріччі 2017 р., відповідно до КНД 211.1.1.106-2003, її вода характеризувалася як «дуже брудна». У створі в с. Кам’янопіль (нижче очисних споруд) за цей період виявлено понижений вміст розчиненого кисню (0,8 - 1,2 мгО2/дм3 при ГДК ≥ 4 мгО2/дм3), перевищення граничнодопустимих норм БСК5 (в 17,6 – 26,1 рази), амонію (у 10,6  - 30,1 рази), нітритів (до 14,5 разів), фосфатів (у 6,1 – 32 рази), заліза (у 6,3 – 6,5 разів) і сульфатів (до 1,7 разів).  Рівень ХСК перевищував 100  мгО2/дм3, вміст завислих речовин становив 80 – 150 мг/дм3. Порівняно з І півріччям 2016 р. якість води в річці погіршилася за показниками БСК5 і ХСК, вмістом розчиненого кисню, амонію, нітратів, фосфатів, заліза і завислих речовин.

У створі «р. Західний Буг – м. Кам’янка Бузька» вода була «помірно забрудненою». Зафіксовано перевищення норм БСК5 (у 2 – 2,5 разів), амонію (у 8,1 – 8,8 разів), нітритів (в 11 – 11,5 разів), фосфатів (у 4,6 – 10,2 рази), заліза (у 2,5 – 4,2 рази) і сульфатів (в незначній мірі); рівень ХСК становив 17 – 18 мгО2/дм3. На якість води в створі здійснюють вплив стічні води КП «Львівводоканал» через р. Полтву, а також, ймовірно, - стічні води Буського ВУГК. Порівняно з І півріччям минулого року якість води в створі погіршилася за показниками БСК5 і ХСК, вмістом амонію, нітритів, нітратів і завислих речовин.

У створі «р. Західний Буг – м. Добротвір», нижче Добротвірського водосховища, вода була «помірно забрудненою». Виявлено перевищення граничнодопустимих норм БСК5 (у 2 – 3,4 рази), амонію (у 6,1 – 13,2 рази), нітритів (у 6 – 12,3 рази), фосфатів (у 4,1 – 14,9 разів), заліза і сульфатів. Рівень ХСК становив 16 – 18 мгО2/дм3. Від створу в м.Кам’янці-Бузькій підвищилося БСК5, вміст амонію, нітратів і фосфатів, знизилася концентрація заліза, нітритів і завислих речовин. На якість води в пункті спостережень можливий вплив стічних вод ПАТ «Західенерго» і КП «Кам’янкаводоканал». Порівняно з відповідним періодом минулого року якість води в створі погіршилася за показниками БСК5 і ХСК, вмістом розчиненого кисню, амонію, нітритів і нітратів.

У лівій притоці Західного Бугу, р. Раті (смт. Великі Мости), вода була «слабко забрудненою», її якість була найкращою порівняно з якістю води в інших створах басейну. Виявлено перевищення граничнодопустимих концентрацій  заліза (у 2,9 - 7,4 рази), амонію, нітритів і фосфатів. Порівняно з І півріччям 2016 р. якість води в річці погіршилася за показником ХСК, вмістом розчиненого кисню, амонію, нітратів і заліза. На якість води в створі ймовірний вплив стічних вод м. Жовкви через р. Свиню і м. Рави-Руської.

У пункті спостережень «р. Західний Буг – м. Сокаль» вода характеризувалася як «слабко забруднена», виявлено перевищення граничнодопустимих норм БСК5 (до 2 разів), амонію (до 3,2 разів), нітритів (у 2 – 2,5 разів), фосфатів (у 2,5 - 2,7 разів), заліза (у 2,6 - 3,7 разів) і сульфатів. Рівень ХСК становив 15 – 16 мгО2/дм3. На якість води в створі можливий вплив стічних вод КП «Червоноградводоканал». Від пункту спостережень в м. Добротворі до створу в м. Сокалі якість води покращилася за показниками БСК5 і ХСК, вмістом амонію, нітритів, нітратів і фосфатів, проте підвищилася концентрація заліза і завислих речовин. Порівняно з відповідним періодом 2016 р. якість води в створі несуттєво погіршилася: підвищилося БСК5, вміст амонію, нітратів, заліза і завислих речовин, однак знизилася концентрація нітритів і фосфатів.

У створі «р. Західний Буг – с. Старгород» вода була «слабко забруднена». Зафіксовано перевищення граничнодопустимих норм БСК5 (до 2 разів), амонію (до 3,9 разів), нітритів (у 2,3 – 3 рази), фосфатів (у 2,6 - 2,9 разів), заліза (у 3,3 - 5 разів) і сульфатів. Рівень ХСК становив 15 – 16 мгО2/дм3. На якість води в пункті спостережень ймовірний вплив стічних вод м. Сокаля. Від створу «р. Західний Буг – м. Сокаль» знизився вміст нітратів і підвищилася концентрація заліза, загалом якість води не змінилася. Порівняно з І півріччям минулого року підвищився вміст амонію, нітратів, заліза і завислих речовин, проте знизилася концентрація фосфатів і нітратів, загалом якість води в створі несуттєво погіршилася.

У І півріччі 2017 р. вода у створах «р.Західний Буг – м. Кам’янка-Бузька» і «р.Західний Буг – м. Добротвір» характеризувалася як «помірно забруднена»,  у р. Полтві - як «дуже брудна», а в інших створах басейну – як «слабко забруднена».

Порівняно з І півріччям 2016 р. якість води у всіх створах басейну погіршилася.

Басейн р. Дністер. У створі «р. Дністер – м. Самбір», що знаходиться у верхів’ї річки, вода була «незабрудненою» («чистою»), виявлено незначне перевищення граничнодопустимої концентрації амонію. Порівняно з відповідним періодом минулого року підвищився вміст амонію, якість води в створі суттєво не змінилася.

У р. Стрв’яж (с. Луки), лівій притоці Дністра, вода характеризувалася як «слабко забруднена», виявлено перевищення норм БСК5 (до 1,2 разів), амонію (до 2 разів), нітритів (до 2,5 разів), фосфатів (до 1,7 разів) і заліза (до 3,1 разів). На якість води в створі можливий вплив стічних вод м. Самбора. Порівняно з І півріччям 2016 р. підвищилося БСК5, концентрація амонію, нітратів і розчиненого кисню, якість води в річці суттєво не змінилася.

У р. Зубрі (с. Зубра) вода була «помірно забрудненою» (на межі зі «слабко забрудненою»), виявлено перевищення граничнодопустимих норм БСК5 (у 2,2 рази), амонію (у 5,9 – 7,9 разів), нітритів (у 3,5 – 5 разів), фосфатів (до 2 – 5,2 рази), заліза (у 3,3 – 3,4 рази) і сульфатів. Рівень ХСК становив близько 17 мгО2/дм3. На якість води в створі впливають стічні води дощової каналізації Сихівського району м. Львова і, ймовірно, - несанкціоновані стоки. Порівняно з відповідним періодом минулого року якість води в річці погіршилася: підвищилося БСК5 і концентрація амонію, однак знизився вміст нітратів, нітритів, фосфатів і завислих речовин.

У р. Тисмениці (м. Дрогобич) вода характеризувалася як «слабко забруднена» на межі з «помірно забрудненою», зафіксовано перевищення норм БСК5 (до 2,1 разів), амонію (у 2,9 - 3,6 разів), нітритів (у 8,8 разів), фосфатів (у 2 - 2,1 рази) і заліза (до 6 разів). Рівень ХСК досягав більше 17 мгО2/дм3. На якість води в річці впливають стічні води Дрогобицького промвузла, міст Трускавець, Борислав і Стебник. Порівняно з І півріччям минулого року якість води погіршилася за вмістом амонію, нітритів, нітратів і заліза, проте знизилася концентрація фосфатів і завислих речовин.

У пункті спостережень «р. Дністер – смт. Розвадів» вода була «слабко забрудненою», виявлено перевищення норм БСК5 (до 1,5 разів), амонію (в незначній мірі), нітритів (до 2 разів) і заліза (у 2,8 – 4 рази). На якість води в створі впливають притоки, зокрема р.Тисмениця і р. Зубра, також можливий вплив стічних вод м. Миколаєва.  Від створу в м.Самборі якість води погіршилася: знизилася концентрація розчиненого кисню, підвищилися показники БСК5 і ХСК, вміст амонію, нітритів, нітратів і заліза. Мінералізація води підвищилася. Порівняно з відповідним періодом 2016 р. якість води в створі несуттєво покращилася за показниками БСК5, ХСК і вмістом нітратів, проте підвищилася концентрація амонію і заліза.

У створі «р. Стрий – смт. Верхнє Синьовидне», що знаходиться в ділянці підруслового водозабору м. Львова (згідно Наказу Держводагентства № 14 від 10 лютого 2015 р.), вода була «слабко забрудненою» на межі з «чистою», виявлено перевищення норми заліза (до 2 разів). Висока якість води в створі зумовлена тим, що велика частина басейну річки займає територію з незначним антропогенним навантаженням. Порівняно з І півріччям 2016 р. якість води в річці несуттєво погіршилася за показниками БСК5, ХСК і вмістом амонію, однак знизилася концентрація нітратів. 

У пункті спостережень «р. Стрий – м. Жидачів» вода була «незабрудненою» («чистою»), перевищень граничнодопустимих норм не виявлено. Від попереднього створу підвищився вміст амонію і знизилася концентрація нітратів, якість води в річці не змінилася. Порівняно з відповідним періодом минулого року знизилося БСК5 і вміст нітратів, проте підвищилася концентрація амонію, загалом якість води в створі суттєво не змінилася.

У створі «р. Дністер – с. Журавно» вода характеризувалася як «слабко забруднена». Виявлено перевищення граничнодопустимих норм нітритів (до 1,5 разів), заліза (у 3 – 3,7 разів), БСК5 і фосфатів (в незначній мірі). На якість води в створі здійснюють вплив притоки, зокрема р. Луг (що приймає стічні води м. Ходорів), р. Бережниця (приймає стічні води ПЖКГ Моршинської міської ради і ЖКС Дашавської сільської ради), р.Боберка (приймає стічні води м. Бібрки), а також стічні води міст Старий і Новий Розділ. Від створу в смт. Розвадові якість води покращилася за показниками БСК5, ХСК і вмістом амонію, проте підвищилася концентрація нітратів і фосфатів. Порівняно з відповідним періодом 2016 р. якість води в створі суттєво не змінилася: знизилося БСК5, вміст нітратів і фосфатів, проте підвищилася концентрація амонію і заліза.

У І півріччі 2017 р. вода у більшості пунктів спостережень басейну була «слабко забрудненою», у р. Зубрі (с. Зубра) – «помірно забрудненою», у створах «р.Дністер – м.Самбір» і «р. Стрий – м. Жидачів» - «незабрудненою» («чистою»).

Порівняно з відповідним періодом минулого року погіршилася якість води в рр.Тисменці, Зубрі і в створі «р. Стрий – смт.Верхнє Синьовидне». Якість води в пункті спостережень «р. Дністер – с. Розвадів» в незначній мірі покращилася, а в інших створах басейну – суттєво не змінилася. 

Басейн р. Сян (транскордонні ділянки). Моніторинг якісного складу поверхневих вод на транскордонних ділянках здійснюється лабораторією моніторингу вод і ґрунтів ЛГГМЕ у трьох створах басейну р. Сян: «р. Шкло – смт. Краківець», «р. Вишня – с.Черневе», «р. Завадівка – с. Грушів».

У І півріччі 2017 р. у всіх створах басейну вода характеризувалася як «слабко забруднена».

У р. Шкло (смт. Краківець) зафіксовано перевищення граничнодопустимих норм БСК5 (до 1,5 разів), амонію (у 2 - 2,5 рази), нітритів (до 2 разів), фосфатів (до 2 разів), заліза (у 2,1 – 4,1 рази), сульфатів (у 5,3 - 5,7 разів) і кальцію (в незначній мірі). На якість води в річці можливий вплив стічних вод Яворівської КЕЧ, МКП «Яворівканал», МКП «Новояворівськводоканал» та ТзОВ «Енергія-Тепловодсервіс». Високі концентрації сульфатів і кальцію зумовлені природними чинниками і є характерними для даного створу. Порівняно з відповідним періодом минулого року несуттєво знизилися показники БСК5 і ХСК, вміст нітритів, нітратів і фосфатів, проте підвищилася концентрація амонію. Загалом якість води в річці не змінилася. 

У створі «р. Вишня – с. Черневе» виявлено перевищення граничнодопустимих норм БСК5 (в незначній мірі), нітритів (до 2,3 разів) і заліза (у 2 - 8,3 рази). Порівняно з І півріччям 2016 р. підвищився вміст розчиненого кисню, знизилося БСК5 і ХСК, проте підвищилася концентрація амонію, нітратів і заліза, загалом якість води суттєво не змінилася. На якість води в створі ймовірний вплив стічних вод МКП «Мостиськаводоканал» та несанкціонованих стоків.

 У р. Завадівці (с. Грушів) зафіксовано перевищення граничнодопустимих норм заліза (у 4,.9 разів), БСК5 і амонію (в незначній мірі). На якість води в річці можливий вплив стічних вод смт. Немирів та несанкціонованих стоків. Порівняно з відповідним періодом минулого року якість води в створі погіршилася за рівнем БСК5, вмістом амонію і заліза, однак знизилася концентрація нітратів.

Порівняно з І півріччям 2016 р. погіршилася якість води р. Завадівки, а в інших річках басейну – суттєво не змінилася.

 

Пошук
Веб-представництва
Контакти
  
  Львівська ГГМЕ

  вул. Л. Українки, 51, 
  с. Малехів,
  Жовківського р-ну,
  Львівської обл., 80383.

  т. (032) 224-58-39, 
  т./ф. (032) 224-58-38,
  бухгалтерія: т. (032) 224-58-93
  e-mail: lvggme@gmail.com

Архів новин

Copyright ЛГГМЕ © 2016
Конструктор сайтів - uCoz