Вівторок, 19.03.2024, 06:16
Ви увійшли як Гість | Група "Гости"Вітаю Вас Гість | RSS


      Державне агентство водних ресурсів України
      Львівське обласне управління водних ресурсів

      Львівська гідрогеолого-меліоративна експедиція

Меню сайту
Статистика

ІV кв. 2013 року

Якісний стан поверхневих вод

Львівської області у ІV кварталі 2013 р.

У ІV кварталі 2013р. лабораторією моніторингу вод та грунтів Львівської ГГМЕ було виконано аналізи якості поверхневих вод  Львівської області у 17 створах, з яких 6 знаходяться у басейні р.Західний Буг, 8 – у басейні р.Дністер, 3 – у басейні р.Сян. Оцінка якості води була здійснена згідно методики екологічної оцінки якості поверхневих вод суші та естуаріїв України (КНД 211.1.4.010-94, табл. 9) .

Басейн р.Західний Буг. Ріка Полтва, ліва притока Західного Бугу, є найбільш забрудненою річкою басейну, оскільки виступає колектором стічних вод м.Львова. Згідно методики екологічної оцінки, її вода „забруднена”. У створі в с.Кам’янопіль (нижче очисних споруд) виявлено перевищення граничнодопустимих норм БСК5 (в 11,3 рази), ХСК (у 5,9 разів), вмісту амонію (у 3,7 разів), заліза (в 1,4 рази), понижений вміст розчиненого кисню (1,84 мг/дм3 при ГДК ≥ 4 мг/дм3). Такі перевищення нормативних показників є характерними для даного створу. Від минулого кварталу якість води покращилася за такими показниками як ХСК (в 1,1 рази), вміст розчиненого кисню (в 1,1 рази), фосфатів (в 1,1 рази), заліза (в 1,1 рази), амонію і нітратів (в незначній мірі). Мінералізація води суттєво не змінилася, твердість води підвищилася (в 1,1 рази). Порівняно з  ІV кварталом 2012 р. якість води в річці погіршилася за такими показниками, як БСК5 (в 1,1 рази, однак ХСК знизилося в 1,1 рази), вміст амонію (в 1,8 разів), нітратів (в 1,1 разів), фосфатів ( в 1,3 рази), заліза (в 1,8 разів), розчиненого кисню (в 1,8 разів). Знизилася концентрація завислих речовин (в 1,7 разів), лужність (в 1,1 рази) і твердість (в 1,1 рази), мінералізація води суттєво не змінилася.

У створі „р.Західний Буг – м.Кам’янка Бузька” вода була „слабко забрудненою”, її якість характеризувалася як „задовільна”. Зафіксовано перевищення гарничнодопустимих норм БСК5 (в 1,3 рази) і ХСК (в 1,1 рази), заліза загального (в 1,2 рази). Порівняно з ІІІ кварталом 2013 р. знизилося значення БСК5 (в 1,1 рази), однак підвищився вміст амонію (в 1,7 разів) і нітратів (в 1,2 рази); підвищилася концентрація заліза (в 1,2 рази) і мінералізація води (в 1,1 рази), проте знизилася лужність (в 1,1 рази). Порівняно з ІV кварталом 2012 р. підвищилося значення БСК5 (у 2 рази), однак знизилася концентрація амонію (в 1,8 разів); підвищився вміст нітратів (в 1,2 рази) і фосфатів (у 3 рази); підвищилася мінералізація води (в 1,2 рази). На якість води в створі можливий вплив стічних вод КП„Львівводоканал” через р.Полтву, Буського ВУГК, МКП „Золочівводоканал” через р.Золочівку.

У створі „р.Західний Буг – м.Добротвір” вода була „слабко забрудненою”, виявлено перевищення норми БСК5 (в 1,4 рази). Від створу в м.Кам’янці-Бузькій до створу в м.Добротворі якість води покращилася за показниками азотної групи (вміст амонію знизився у 3,6 разів, нітратів – у 2,7 разів, нітритів – у 3 рази), ХСК (в 1,1 рази), вмістом фосфатів (в 1,5 разів), заліза (в 1,8 разів). Знизилася мінералізація води (в 1,2 рази) за рахунок всіх основних іонів. Таке покращення якості води зумовлене, насамперед, проходженням процесів самоочищення після впадіння забруднених вод р.Полтви. Порівняно з минулим кварталом якість води в незначній мірі покращилася за показниками БСК5 і ХСК, проте підвищився вміст амонію (у 5,3 рази) і нітратів (у 5,7 разів); знизилася концентрація фосфатів (в 1,4 рази) і завислих речовин (в 1,4 рази); підвищилася твердість води (в 1,1 рази) за рахунок кальцію. Порівняно з ІV кварталом 2012р. якість води покращилася: знизилося значення  БСК5 (в 1,2 рази), вміст амонію (у 3,6 разів), нітратів (у 3,3 рази), нітритів (в 4,7 разів), проте підвищився вміст фосфатів (в 1,5 разів), заліза (у 2 рази) і завислих речовин (у 2 рази); знизилася мінералізація води (в 1,2 рази) за рахунок всіх основних іонів. На якість води в створі можливий вплив Добротвірської ТЕС.

У лівій притоці Західного Бугу, р.Раті (смт.Великі Мости), якість води „задовільна” (згідно методики екологічної оцінки якості поверхневих вод суші та естуаріїв України), найкраща порівняно з якістю води інших досліджуваних річкок басейну. Виявлено перевищення граничнодопустимої норми заліза (в 1,4 рази). Від минулого кварталу якість води суттєво не змінилася за показниками БСК5 і ХСК, підвищилася концентрація нітратів   (в 1,4 рази), проте знизився вміст амонію (в 1,4 рази); мінералізація води не змінилася. Порівняно з ІV кварталом минулого року якість води покращилася за показниками БСК5 (у 2 рази) і ХСК (в 1,3 рази), проте підвищилася концентрація амонію (у 2 рази), нітратів (в 1,2 рази), заліза   (в 1,6 разів). Мінералізація води підвищилася (в 1,1 рази)  за рахунок кальцію і гідрокарбонатів. На якість води в створі здійснюють вплив стічні води смт.Великі Мости, а також м.Рави-Руської і м.Жовкви через р.Свиню.

У пункті спостережень „р.Західний Буг – м.Сокаль” якість води характеризується як „задовільна”, виявлено перевищення норм БСК5 (в 1,6 разів) і ХСК (в 1,1 рази). Від створу в м.Добротворі до створу в м.Сокалі якість води погіршилася за показниками БСК5 (в 1,1 рази) і ХСК (в 1,1 рази), вмістом амонію (в 1,3 рази), нітратів (у 3,5 разів), нітритів (у 2 рази), заліза загального (в 1,5 разів). Підвищилася твердість води (в 1,4 рази), мінералізація суттєво не змінилася.  Порівняно з минулим кварталом якість води в створі погіршилася за показниками азотної групи (концентрація амонію підвищилася у 3 рази, нітритів – у 2 рази, нітратів – в 1,5 разів), проте значенння БСК5 і ХСК в незначній мірі понизилися; підвищилася твердість   (в 1,1 рази), мінералізація води суттєво не змінилася.  Порівняно з ІV кварталом 2012 р. якість води покращилася за показниками БСК5 (в 1,1 рази) і ХСК (в 1,1 рази), вмістом амонію (у 2,2 рази), нітратів(в 1,1 рази), однак підвищилася концентрація завислих речовин (у 2 рази), фосфатів (у 2,4 рази) і заліза (в 1,5 разів). Знизилася мінералізація води (в 1,1 рази) за рахунок хлоридів, сульфатів, магнію, калію і натрію. На якість води в створі впливають стічні води КП „Червоноградводоканал”.

У створі „р.Західний Буг – с.Старгород” якість води характеризується як „задовільна”, усі показники в межах норми. Порівняно з минулим кварталом якість води покращилася за БСК5 (в 1,3 рази) і, в незначній мірі, за ХСК, проте підвищилася концентрація амонію (в 2 рази). Знизилася лужність (в 1,1 рази) і підвищилася твердість води (в 1,1 рази).  Порівняно з ІV кварталом 2012 р. якість води покращилася за БСК5 (в 1,3 рази), вмістом амонію (в 1,3 рази), нітратів (в 1,3 рази) і нітритів (у 2,6 разів), проте підвищилося ХСК (в 1,1 рази). Знизилася мінералізація води за рахунок всіх основних іонів крім кальцію. Від створу в м.Сокаль якість води в річці покращилася за показниками БСК5 (в 1,5 разів) і ХСК (в 1,1 рази), вмістом амонію (в 1,1 рази), нітритів (у 2 рази), нітратів (в 1,2 рази), фосфатів (у 2 рази). Мінералізація води не змінилася. На якість води у створі можливий вплив стічних вод м.Сокаля та неорганізованих стоків.

Порівняно з минулим кварталом в незначній мірі покращилася якість води у пункті „р.Полтва – с.Кам’янопіль”, в інших створах суттєвих змін стану не виявлено. Порівняно з IV кварталом 2012р. якість води покращилася у створах „м.Добротвір”, „м.Сокаль”, і „м.Старгород” на р.Західний Буг, в незначній мірі – у р.Раті; якість води р.Полтви погіршилася.

Басейн р. Дністер. У створі „р.Дністер – м.Самбір”, що знаходиться у верхів’ї річки, якість води була „доброю” (ІІ клас якості), перевищень граничнодопустимих норм не виявлено. Від ІІІ кварталу 2013р. якість води погіршилася: підвищилося БСК5 (в 1,1 рази), концентрація амонію (від 0,01 мг/дм3 в ІІІ кварталі до 0,55 мг/дм3 в IV кварталі), нітратів (у 2 рази). Підвищилася мінералізація води (в 1,3 рази) за рахунок всіх основних іонів крім кальцію.  Порівняно з IV кварталом 2012р. якість води погіршилася за БСК5(в 1,1 рази), вмістом амонію (у 2 рази), нітратів (в 6 разів), завислих речовин (у 3 рази), проте знизилося значення ХСК (в 1,1 рази). Мінералізація підвищилася води (в 1,1 рази). На якість води в створі можливий вплив неорганізованих стоків м.Самбір і м.Старий Самбір.

У р.Стрв’яж (с.Луки), лівій притоці Дністра, якість води була „задовільною”, перевищень граничнодопустимих норм не зафіксовано. Від минулого кварталу якість води погіршилася: підвищилося БСК5 (в 1,1 рази) і ХСК (в незначній мірі), концентрація амонію (в 6 разів, в межах норми), нітратів (в 1,7 разів), фосфатів (у 2,5 разів) і заліза (у 2,6 разів). Мінералізація води підвищилася (в 1,3 рази) за рахунок всіх основних іонів. Порівняно з IV кварталом минулого року якість води погіршилася за показниками БСК5 (в 1,9 разів) і ХСК (в 1,3 рази), вмістом нітратів (в 1,5 разів) і фосфатів (в 4 рази). В незначній мірі підвищилася твердість (в 1,3 рази) і загальна мінералізація води (в 1,1 рази). На якість води в річці здійснюють вплив стічні води Самбірського ВУВКГ.

У р.Зубрі (с.Зубра), лівій притоці р.Дністер, якість води була „задовільною”, зафіксовано перевищення граничнодопустимих норм БСК5   (в 1,4 рази) і ХСК (в 1,1 рази), вмісту заліза (в 1,9 разів). Від ІІІ кварталу 2013р. якість води погіршилася за показниками БСК5 (в 1,3 рази) і ХСК (в 1,1 рази), вмістом нітратів (в 1,2 рази), заліза (в 1,5 разів), однак знизився вміст фосфатів (в 4,8 разів). Знизилася мінералізація води (в 1,2 рази) за рахунок хлоридів, сульфатів, калію і натрію. Порівняно з IV кварталом 2012р. якість води в незначній мірі погіршилася: підвищилося значення БСК5 (в 1,2 рази), проте ХСК не змінилося; підвищився вміст амонію (в 1,5 разів), однак знизилася концентрація нітратів (в 1,5 разів); підвищився вміст заліза (в 1,2 рази), знизилася концентрація завислих речовин (в 4 рази).  Мінералізація води підвищилася (в 1,1 рази) за рахунок сульфатів, калію і натрію. На якість води в створі можливий вплив дощових стоків Сихівського району м.Львова.

Ріка Тисмениця залишається найбільш забрудненою річкою басейну Дністра. У ІV кварталі 2013 р. якість її води була „посередньою”, зафіксовано перевищення граничнодопустимої норми БСК5 (в 1,3 рази), концентрації заліза загального (у 2 рази). Порівняно з минулим кварталом якість води в річці суттєво не змінилася: знизилася концентрація амонію (в 1,4 рази), проте підвищився вміст нітратів (в 1,2 рази), фосфатів (в 1,3 рази) і заліза (в 1,2 рази), зафіксовано дуже незначне підвищення БСК5 і ХСК; мінералізація води не змінилася. Порівняно з відповідним кварталом минулого року якість води в р.Тисмениці покращилася за вмістом амонію (знизився в 5,6 разів, проте підвищилася концентрація нітратів 1,7 разів) і ХСК (в 1,1 рази), проте БСК5 не змінилося; підвищилася концентрація фосфатів (в 6 разів) і заліза (у 3 рази). Знизилася мінералізація води за рахунок хлоридів, сульфатів, калію і натрію. На якість води в річці впливають стічні води Дрогобицького промвузла, міст Трускавець, Борислав, Стебник.

У пункті спостережень „р.Дністер – смт.Розвадів” якість води була „задовільною”, перевищень граничнодопустимих норм не виявлено. Порівняно з ІІІ кварталом якість води в створі в незначній мірі погіршилася: підвищилося ХСК (в 1,1 рази), вміст амонію (у 2 рази), нітратів (в 1,2 рази) і заліза (в 1,8 разів). Підвищився вміст кальцію (в 1,6 разів) і сульфатів (у 2 рази), знизилася лужність (в 1,2 рази) та концентрація калію і натрію (у 2 рази).  Порівняно з відповідним кварталом минулого року якість води дещо погіршилася за показниками БСК5 (в 1,2 рази) і ХСК (в 1,3 рази), вмістом нітратів (у 3,4 рази) і заліза (у 2,5 разів), проте знизилася концентрація фосфатів (в 4 рази). Знизилася мінералізація води (в 1,1 рази). Від створу в м.Самборі якість води погіршилася за показниками БСК5 (в 1,6 разів) і ХСК (в 1,4 рази), вмістом нітратів (в 1,3 рази), заліза (у 3 рази); підвищилася лужність води (в 1,3 рази), мінералізація води суттєво не змінилася. Така зміна якості води зумовлена впливом р.Тисмениці. Крім того, на якість води в створі впливають стічні води КП „Миколаївводоканал” і ПАТ „Миколаївцемент”, р.Зубра.

Якість води р.Стрий характеризується як „добра”, вода – як „досить чиста” (згідно методики екологічної оцінки якості поверхневих вод суші та естуаріїв України), оскільки велика частина басейну річки займає територію з порівняно незначним антропогенним навантаженням. У ІV кварталі 2013 р. у річці не було зафіксовано перевищень граничнодопустимих норм.

У створі „р.Стрий – смт.Верхнє Синьовидне”, порівняно з минулим кварталом, якість води суттєво не змінилася: підвищився вміст амонію (у 2,4 рази), проте знизилася концентрація нітратів (у 3 рази); в незначній мірі знизилося значення БСК5; знизилася концентрація заліза (у 2,5 разів) і мінералізація води (в 1,2 рази, за рахунок гідрокарбонатів, калію і натрію). Порівняно з ІV кварталом минулого року значно знизилася концентрація нітратів (у 3,4 рази), проте підвищився вміст амонію (в 1,8 разів) і БСК5 (в 1,4 рази); знизилася мінералізація води (в 1,1 рази) за рахунок гідрокарбонатів і магнію. На якість води в створі можливий вплив м.Сколе через р.Опір.

У пункті „р.Стрий – м.Жидачів”, від попереднього створу якість води дещо погіршилася: підвищилося значення БСК5 (в 1,5 разів), концентрація нітратів (в 2 рази) і заліза (у 2 рази); мінералізація води суттєво не змінилася. Порівняно з минулим кварталом якість води покращилася за вмістом амонію (в 6 разів), нітритів (в 5 разів), нітратів (в 1,8 разів), фосфатів (в 4 рази) і заліза (в 1,7 разів), проте показники БСК5 і ХСК в незначній мірі підвищилися. Знизилася лужність (в 1,2 рази) і твердість води (в 1,1 рази). Порівняно з IV кварталом 2012 р. якість води погіршилася: підвищилося БСК5 (в 1,8 разів), концентрація нітратів (в 1,2 рази), заліза (в 4 рази).  Знизилася мінералізація води (в 1,1 рази) за рахунок гідрокарбонатів, калію і натрію. На якість води в створі здійснюють вплив стічні води Жидачівського целюлозно-паперового комбінату.

У створі „р.Дністер – с.Журавно” якість води була „задовільною”, перевищень граничнодопустимих норм не виявлено. Від створу в смт.Розвадів якість води покращилася: знизилися значення БСК5 (в 1,1 рази) і ХСК (в 1,2 рази), концентрація нітратів (в 1,1 рази). Підвищилася мінералізація води (в 1,1 рази).  Порівняно з ІІІ кварталом 2013 р. якість води суттєво не змінилася: підвищилася концентрація нітратів (в 1,3 рази) і значення БСК5 (в 1,1 рази), ХСК залишилися на рівні минулого кварталу; знизилася мінералізація води (в 1,1 рази). Порівняно з ІV кварталом  минулого року якість води у створі покращилася за показниками БСК5 (в 1,1 рази) і ХСК (в 1,2 рази), вмістом амонію (у 2,6 разів), нітратів (у 2 рази), однак підвищилася концентрація заліза (в 1,6 разів); знизилася мінералізація води (в 1,1 рази). На якість води в створі здійснюють вплив притоки, зокрема, р.Луг (що приймає стічні води м.Ходорів), р.Бережниця (приймає стічні води ПЖКГ Моршинської міської ради і ЖКС Дашавської сільської ради).

Від ІІІ кварталу 2013 р. якість води погіршилася в створах „р.Дністер – м.Самбір”, „р.Стрв’яж – сЛуки”, „р.Зубра – с.Зубра”, в незначній мірі – в створі „р.Дністер – смт.Розвадів”; дещо покращилася якість води в створі „р.Стрий – м.Жидачів”, а в пунктах спостережень „р.Тисмениця – м.Дрогобич”, „р.Дністер – с.Журавно”, „р.Стрий – смт.Верхнє-Синєвидне” – суттєво не змінилася. Порівняно з IV кварталом 2012 р. якість води покращилася в створах „р.Тисмениця – м.Дрогобич”, „р.Дністер –  с.Журавно”. Якість води погіршилася в пунктах спостережень „р.Дністер – м.Самбір”, „р.Дністер – смт.Розвадів”, „р.Стрв’яж – с.Луки”, „р.Стрий – м.Жидачів”, в незначній мірі – в р.Зубрі. У створі „р.Стрий – смт.Верхнє-Синєвидне” якість води суттєво не змінилася.

Басейн р.Сян. Моніторинг якісного складу поверхневих вод на транскордонних ділянках здійснюється лабораторією вод і грунтів ЛГГМЕ у трьох створах басейну р.Сян: „р.Шкло – смт.Краківець”, „р.Вишня – с.Черневе”, „р.Завадівка – с.Грушів”.

У створі „р.Шкло – смт.Краківець” якість води була „задовільною”, зафіксовано перевищення граничнодопустимих норм БСК5 (в 1,1 рази) і заліза загального (в 1,3 рази). Висока концентрація сульфатів (470 мг/дм3) зумовлена  природними чинниками і є характерною для даного створу. Від минулого кварталу якість води покращилася за показниками БС5 (в 1,3 рази) і ХСК (в 1,1 рази), вмістом амонію (в 6 разів) та нітратів (в 1,4 рази), проте підвищилася концентрація заліза загального (в 1,5 разів); мінералізація води суттєво не змінилася. Порівняно з IV кварталом 2012 р. підвищилися значення БСК5 (в 1,2 рази) і ХСК (в 1,1 рази), проте знизилася концентрація амонію (в 6 разів) і нітратів (в 1,3 рази). Підвищився вміст сульфатів (в 1,5 разів) і кальцію(в 1,7 разів), знизилася лужність води (в 2 рази) та концентрація калію і натрію (в 2,7 разів). Мінералізація води суттєво не змінилася. На якість води в річці здійснюють вплив стічні води Яворівської КЕЧ, МКП „Новояворівськводоканал”.

У створі „р.Вишня – с.Черневе” якість води була „задовільною”, вода –  „слабко забруднена”. Виявлено перевищення граничнодопустимої концентрації заліза (в 1,3 рази). Порівняно з минулим кварталом якість води в річці погіршилася за показниками БСК5 (в 1,5 разів), ХСК (в 1,2 рази) та вмістом амонію (в 4 рази), однак знизилася концентрація заліза   (в 1,5 разів) і мінералізація води (в 1,1 рази). Порівняно з IV кварталом 2012р. якість води в річці покращилася за БСК5 (в 1,3 рази) і ХСК (в 1,2 рази), проте за показниками азотної групи – суттєво не змінилася; знизилася концентрація заліза загального (в 1,5 разів) і мінералізація води (в 1,2 рази). На якісний склад води в річці можливий вплив стічних вод м.Мостиська (МКП "Водоканал”) і м.Судова Вишня (КП „Моє місто”).

У пункті „р.Завадівка – с.Грушів” якість води була кращою, ніж в інших створах басейну і характеризується як „добра”. Зафіксовано перевищення граничнодопустимої норми заліза загального в 1,6 разів, що зумовлено природними чинниками. Від ІІІ кварталу 2013 р. якість води в незначній мірі погіршилася за показниками БСК5 (в 1,4 рази) і ХСК (в 1,2 рази), вмістом нітратів (в 4,6 разів), проте знизилася концентрація амонію (в 1,3 рази) і завислих речовин (в 2 рази). Підвищилася мінералізація води (в 1,1 рази). Порівняно з IV кварталом 2012р. якість води в незначній мірі погіршилася за БСК5, вмістом амонію і нітратів. На якість води р.Завадівки можливий м.Немирів, стоків з сільськогосподарських угідь і дворів.

Порівняно з ІІІ кварталом 2013р. погіршилася якість води в р.Вишні, в незначній мірі – в р.Завадівці, а в р.Шкло якість води покращилася. Порівняно з IV кварталом 2012р. покращилася якість води р.Вишні, у р.Завадівці – в незначній мірі погіршилася, а в р.Шкло– суттєво не змінилася.


 


 

Пошук
Веб-представництва
Контакти
  
  Львівська ГГМЕ

  вул. Л. Українки, 51, 
  с. Малехів,
  Жовківського р-ну,
  Львівської обл., 80383.

  т. (032) 224-58-39, 
  т./ф. (032) 224-58-38,
  бухгалтерія: т. (032) 224-58-93
  e-mail: lvggme@gmail.com

Архів новин

Copyright ЛГГМЕ © 2016
Конструктор сайтів - uCoz