Вівторок, 19.03.2024, 15:02
Ви увійшли як Гість | Група "Гости"Вітаю Вас Гість | RSS


      Державне агентство водних ресурсів України
      Львівське обласне управління водних ресурсів

      Львівська гідрогеолого-меліоративна експедиція

Меню сайту
Статистика

Інформація про підтоплення меліорованих земель і сільських населених пунктів

       М А Т Е Р І А Л И

щодо спостереження за рівнями ґрунтових вод та контролю  підтоплення  земель і сільських населених пунктів по Львівській області

за період з 1.10.2015 по 1.10.16 р.р.

                        Підтоплення – явище підняття рівнів ґрунтових вод (РҐВ), яке призводить до надмірного зволоження ґрунтів, аж до повного насичення їх вологою і пов’язаних з ним істотних змін в довкіллі, порушення побутових умов життєдіяльності населення та господарської діяльності на даній території.     При цьому РҐВ на меліорованих землях залягають певний час вище 0,5 м, в сільських населених пунктах (с.н.п.) вище 1,25 м. За причинами виникнення підтоплення поділяється на природне та техногенне. Техногенне підтоплення в нашому регіоні викликане інфільтрацією вод з водосховищ та інших штучних водойм, виходом з ладу насосних станцій, захисних дамб, дренажу та інших запобіжних споруд. Підтоплення викликане здебільшого природними та техногенними факторами, головнішими з яких є підняття рівнів річкових вод, старіння та вихід з ладу осушної мережі, затоплення паводковими водами, підняттям рівнів грунтових вод в результаті шахтних виробіток. Природні фактори підтоплення на меліорованих землях пов’язані з надлишковими (більше від середньо-багаторічних) атмосферними опадами, як по тривалості в часі так і по інтенсивності, які перевищують розрахункові параметри проектів меліоративних систем:

водоприймачів – 5%, осушної мережі – 10% забезпеченостей. При таких умовах виникають аварійні паводкові ситуації.

            Території с.н.п. крім впливу ряду вищеописаних факторів мають і інші причини виникнення підтоплення – це рельєф, гідрогеологічні природні умови, недостатня організація поверхневого стоку, аварії і неполадки на водопровідних мережах та інше.

            За просторовим розповсюдженням воно поділяється на регіональне та локальне. За тривалістю дії - на постійне (РҐВ на протязі періоду не опускаються нижче вказаних меж), сезонне (РҐВ піднімаються вище критичних меж в певні періоди року) та епізодичне, коли  короткочасне підняття РҐВ відбувається періодично (з періодом у декілька років).

            Дія явища підтоплення розповсюджується на меліоровані угіддя, сільськогосподарські угіддя в зоні впливу меліоративних систем та сільські населені пункти при кризовому моніторингу режиму ґрунтових вод в зоні впливу меліоративних систем.

            В цій інформації надаються дані про основні метеорологічні елементи (середньомісячні температури повітря та суми опадів) за період з жовтня 2015 року по вересень 2016 року  включно по всіх метеорологічних станціях Львівської області, розподіл площ підтоплення меліорованих земель і сільських населених пунктів за глибиною залягання РҐВ, а також заходи необхідні для його ліквідації.

            Аналіз чинників, що впливають на рівні ґрунтових вод

       Період з 1.10.2015 по 1.10.2016 рр. за водно-температурними показниками в області був в цілому близьким до середньобагаторічних значень. Так середньодобові температури повітря за період становили 7,6-10,1 ºС, що вище від норми на 1,8 –2,5ºС, а суми атмосферних опадів 507 – 953 мм, що менше від норми на 12 – 184 мм, крім м.с. Мостиська і Рава- Руська, де випало їх більше норми на 75 – 77 мм. Випадання атмосферних опадів було дуже нерівномірним як на протязі року, так і в окремих районах області. Особливо значні атмосферні опади випали літом – у липні, але не  спричинили підтоплення сільських населених пунктів і с/г угідь.

 

2. Аналіз та оцінка гідрогеологічних умов меліорованих земель та прилеглих до них територій

Режим ґрунтових вод на осушуваних землях формувався в основному під впливом вище перерахованих кліматичних, а також  господарських умов.

Площа підтоплених (меліорованих земель) загалом по Львівській області в 2016 р. складала 11224 га, а прилеглих до них – 273 га.

            Постійно підтопленими являються 2283 га осушуваних та прилеглих до них земель, здебільшого через постійно високі РГВ (землі з неефективною роботою осушної мережі) і вихід з ладу 828 га дренажу, а також через підняття РГВ при проведенні шахтних виробіток в Сокальському районі. Найбільше таких земель знаходиться у Пустомитівському, Городоцькому, Сокальському, Самбірському і Миколаївському районах.

            На 9218 га площі земель підтоплення мало сезонний характер і з’являлось у весняний та окремі вологіші місяці літньо-осіннього періодів, в основному через замулення осушувальної мережі. Найбільше таких земель в Дрогобицькому, Самбірському, Радехівському, Пустомитівському і ін. районах.

            А епізодичне підтоплення не спостерігалось

3. Аналіз та оцінка підтоплення сільських населених пунктів в зоні впливу меліоративних систем

             Підтоплення територій сільських населених пунктів за період з 01.10.2015р. по 01.10.2016р. в зоні впливу меліоративних систем не  спостерігалося.

 

 4. Перелік  заходів з покращення гідрогеологічних умов земель і ліквідації підтоплення, що були проведені  на протязі звітного періоду

Систематично в інформаціях на передпосівний період та на середину вегетації, ЛГГМЕ подавались рекомендації з покращення меліоративного стану систем, включаючи поточний і капітальний ремонти ГТС і осушувальної мережі.

Протягом 2016 року для покращення гідрогеологічних умов (пониження рівнів ґрунтових вод) Дублянським УВГ було проведено очистку каналів внутрішньо-господарської мережі на території Пустомитівського і Перемишлянського районів обсягом 1860 м3 і 3143 м3 відповідно, вирубка чагарнику 33,1 га, і 15,8 га, ремонт ГТС 101 і 34 штук, очистка ГТС від намулу 108 і 47 шт., окошення каналів 259 га і 85 га.

Золочівським УВГ для зменшення наслідків шкідливої дії вод р. Бовдурка проведено будівництво правобережної захисної дамби і акумулюючої водойми (р-он «Бугаї») на території Бродівської м/р обсягом 5400 м3 на суму 63822 грн, проведено роботи щодо відновлення і підтримання сприятливого гідрологічного режиму та санітарного стану русла р. Стир на території Пониковецької сільської ради обсягом 3929 м3 на суму 73,1 тис. грн., проведено роботи щодо відновлення і підтримання сприятливого гідрологічного режиму та санітарного стану потоку на території Єлиховицької сільської ради Золочівського р-ну обсягом 856 м3 на суму 13,8 тис. грн., проведено роботи по розчищенню потоку (МК-5) щодо запобіганню підтоплення в с. Городилів Єлиховецької сільської ради.

Буським УВГ для покращення екологічного стану сільськогосподарських угідь та захисту від підтоплення присадибних ділянок на території Переволочнянської сільської ради (о/с Верхів’я р. Пустої) проведено розчистку каналів обсягом 1,8 тис. м3 на суму 57,1 тис. грн.. Проведені роботи щодо відновлення і підтримання сприятливого гідрологічного режиму та санітарного стану русла р. Гологірка на території Куткірської сільської ради на суму 96,7 тис. грн. (повна проектна кошторисна вартість робіт на даному об’єкті - 258,9 тис. грн.). Крім того проводився поточний ремонт гідротехнічних споруд та окошення каналів на осушувальних системах району.

У поточному році для захисту с.н.п. і сільськогосподарських угідь від шкідливої дії вод проведено очистку каналів від намулу – 5,1 км, вирубку чагарнику – 92 км, ремонт ГТС – 70 шт. у Самбірському і Ст.Самбірському районах; очистку каналів від намулу – 1,6 км, вирубку чагарнику – 62 км, ремонт ГТС – 98 шт. у Стрийському і Дрогобицькому районах; очистку каналів від намулу і чагарнику–421,2 га, ремонт ГТС-60 шт. (Миколаївського району );  очистку каналів від намулу і чагарнику – 210 га,     ремонт ГТС –31 шт. (Жидачівського району ); очистку каналів від намулу і чагарнику - 1,8 км,  ремонт ГТС – 63 шт. у Мостиському і Городоцькому районах.

   Протягом 9-ти місяців 2016 року для покращення гідрогеологічних умов (пониження рівнів ґрунтових вод) районними УВГ було проведено поточний ремонт окремих гідротехнічних споруд (ГТС), загальною кількістю 308 шт. на ряді осушувальних систем. Проведено розчистку русел рік та каналів в Жовківському районі обсягом 10,3тис.м3 (4,5 км), Сокальському – 14,2 тис. м3 (7,2 км) і Кам′янко-Бузькому – 34,7 тис. м3  (11,6 км), а також окошення берегів рік і каналів від рослинності і чагарників загалом на площі 1882 га, зокрема в Жовківському і Яворівському районах - 738 га, в Сокальському – 652 га, а також в Кам′янко-Бузькому і Радехівському районах   626,5 га.

 

5.  Висновки і пропозиції з покращення гідрогеологічних умов  земель, сільських  населених пунктів і ліквідації підтоплення

Формування меліоративного стану на осушуваних землях і прилеглих до них територіях в Львівській області відбувались, головним чином, під впливом техногенних і кліматичних чинників із врахуванням геоморфологічних, гідрогеологічних і гідрологічних умов.         

Метеорологічні умови за поточний період в окремі місяці ( липень) сприяли виникненню короткочасного підтоплення на богарних та меліорованих землях. Підтопленню, зокрема постійному, сприяв і відповідний технічний стан осушної мережі і ГТС. Він в цілому задовільний, однак на осушувальних системах виявлені численні  несправності відкритої і закритої осушувальних мереж та ГТС, в основному, внутрігосподарської.

            Для покращення гідрогеологічних умов та запобігання виникненню підтоплення меліорованих земель і с.н.п. необхідно провести такі заходи:

            - виконати очищення магістральних каналів та огороджуючої мережі від намулу, деревної та чагарникової рослинності;

            - відремонтувати гідротехнічні споруди на відкритій мережі, дренажні гирла – на закритій;

            - провести реконструкцію гончарного дренажу на площі 4588 га та побудувати його на 5265 га;

-поліпшити агрофізичні властивості ґрунтів за рахунок проведення глибокого розпушення та вапнування;

-виконати ремонтні роботи пошкоджених дамб.

Орієнтовна вартість заходів складає 31680 тис. гривень .

 

Підтоплення територій сільських  населених пунктів за період з 1.10.11р. по 1.10.12 р. в зоні впливу меліоративних систем не спостерігалось.

       Постійно підтопленими за період з 1.10.11р. по 1.10.12 р. були 3270га (Городоцький р-н – 590га, Миколаївський р-н – 226га, Жидачівський   р-н – 170га, Самбірський р-н – 238га, Дрогобицький р-н – 80га, Стрийський   р-н –12га, Мостиський р-н – 60га, Радехівський р-н – 170га, Сокальський  р-н – 240га, Буський р-н – 193га, Пустомитівський р-н – 1291га) меліорованих та 18га прилеглих до них земель.

       У весняний період та в періоди інтенсивних атмосферних опадів на 8244га (Городоцький р-н – 494га, Миколаївський р-н – 384га, Жидачівський   р-н – 475га, Самбірський р-н –1005га, Дрогобицький р-н – 1825га, Стрийський   р-н – 412га, Мостиський р-н – 320га, Кам’янко - Бузький р-н – 231 га, Радехівський р-н – 1153га, Сокальський р-н – 340га, Яворівський р-н – 84га, Бродовський р-н – 12га, Золочівський р-н – 677га, Буський р-н – 232га, Пустомитівський р-н – 599га, Перемишлянський р-н – 1га) меліорованих та 272 га прилеглих до них земель підтоплення мало сезонний характер.

Пошук
Веб-представництва
Контакти
  
  Львівська ГГМЕ

  вул. Л. Українки, 51, 
  с. Малехів,
  Жовківського р-ну,
  Львівської обл., 80383.

  т. (032) 224-58-39, 
  т./ф. (032) 224-58-38,
  бухгалтерія: т. (032) 224-58-93
  e-mail: lvggme@gmail.com

Архів новин

Copyright ЛГГМЕ © 2016
Конструктор сайтів - uCoz